Nowy, autorski produkt AEC Design Revit Template opracowany przez projektantów dla projektantów
Obejrzyj filmy
“Jaką wartość dla architektów dostarcza start w szablonie AEC Design Revit Template?”
Standaryzacja z CAD do BIM– spersonalizowana dla Twojej branży i profilu firmy
Autodesk Revit to platforma CAD 3D do projektowania, dokumentowania zgodna z BIM, które skutecznie zwiększa produktywność projektów. Jednym z pierwszych zadań przy wdrażaniu programu jest utworzenie spersonalizowanego szablonu, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i standardom w pracowni oraz pozwoli skupić się na projektowaniu. Szablon projektowy jest kluczem do sukcesu, jeśli zwiększa wydajność projektu i nie zmusza projektanta do ciągłych pytań :
Czy mam wystarczające narzędzia do tworzenia projektu na każdym jego etapie, czy będą one zgodne z moimi potrzebami?
Zaczynając od ustawienia podstawowych elementów jak np. grubości i style linii obiektu, wzory wypełnienia po zdefiniowane informacje o projekcie, szablony widoku, ustawienia domyślne wydruku i konfiguracje organizacji przeglądarki. Wtedy użytkownicy podczas projektu nie poświęcają czasu na wprowadzanie korekt, a dobrze zdefiniowany szablon znacznie skraca czas potrzebny do uruchomienia i pracy przy projekcie.
Utrzymujmy standardy, zastanówmy się nad jego zawartością.
W CAD standardy składają się z takich elementów, jak np. warstwy, rodzaje linii, wymiary i czcionki. Te same elementy można ustalić w szablonie Revit. Każdy kto wykorzystuje narzędzie Revit doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak dużo pracy jeszcze przed nim.
Myśląc o szablonie musimy zastanowić się jakie elementy i ustawienia wymagają standaryzacji. Zdecydowanie najlepiej zacząć od :
Ustawień zdefiniowanych projektu jak jednolite jednostki, ustawienie interesujących nas rozmiarów i rodzajów czcionki, ustalenie stylów linii i wymiarowania oraz zastanowieniem się czy podstawowe wzory wypełnienia są wystarczające.
Zdefiniowanych informacji o projekcie jak np. materiały, które przy dobrej klasyfikacji i zawartości są w stanie pomóc nam na wielu płaszczyznach projektowych, parametry projektu i parametry współdzielone, dzięki którym możemy tworzyć zestawienia, harmonogramy oraz wspomóc proces planowania i koordynacji.
Opracowania uniwersalnych bibliotek, które dzielimy na rodziny systemowe: np. ściany, podłogi, dachy, schody, poręcze. Oraz na rodziny komponentów : okna, drzwi, elementy ścian kurtynowych, wszystkie komponenty możliwe do wczytania. Jeżeli Twoja biblioteka składa się z rodzin, które mogą być używane w wielu projektach, przekłada się to na przepływ pracy bez konieczności ładowania całej zawartości biblioteki do szablonu.
Posiadanie odpowiedniej biblioteki np biblioteki typów ścian jest niezbędne do sprawnego rozwoju projektu a utrzymanie spójności w nazwach typów ścian pomoże każdemu zespołowi w zrozumieniu funkcji. Poświęcenie czasu na określenie warstw każdej ze ścian znacznie ułatwi późniejsze korzystanie z informacji w projekcie.
Ustawienia widoczności szablonów to kolejne ważne zagadnienie do utrzymania standardu. Szablony widoków umożliwiają sterowanie stylem każdego przypisanego widoku oraz zróżnicowanie szablonów ze względu na szczegółowość, zakres widoczności oraz styl z podziałem np. na etapy, branże.
Dwa słowa o parametrach współdzielonych..
Tworząc standard w technologii BIM przy użyciu narzędzia jakim jest Revit powinniśmy pomyśleć o celu wykorzystania tej technologii i określeniu wytycznych. Dzięki zastosowaniu wspólnych parametrów, projektant zyskuje spójność podczas planowania i koordynacji informacji.
Użyj swoich parametrów
Niestandardowe mapowanie parametrów pozwala używać własnych parametrów w celu przyspieszenia procesu gromadzenia danych i wykorzystywania ich do koordynacji. Jest to idealny punkt wyjścia dla tych, którzy chcą tworzyć własne wysokiej jakości treści i zawierać wszystkie wymagane parametry w celu dostosowania się do standardów zamawiającego albo wymiany danych poza środowisko Revit. Formatem dedykowanym do takich działań jest ifc. Wykorzystanie parametrów współdzielonych przekłada się nie tylko na proces koordynacji ale także na późniejsze wykorzystanie tych informacji jako wsparcie dla inwestora na etapie zarządzania oddanym obiektem.
Jaka powinna być struktura szablonu ?
Organizacja rysunków, widoków oraz arkuszy w Revicie jest tak różna jak nasze potrzeby. Przeglądarka projektu może być długa, sprawia to, że znalezienie interesującego nas rysunku trwa zbyt długo. Możliwość organizowania widoków jest ważna, aby zaoszczędzić czas podczas wyszukiwania widoków. Przeglądarka projektu może być zorganizowana pod względem zróżnicowania na etapy, branże, skale i wiele innych widoków. Można dostosować sortować i grupować widoki na wiele sposobów za pomocą organizacji przeglądarki. Niestandardowe parametry widoku mogą również być wykorzystywane także przy organizowaniu arkuszy projektowych. Docelowo organizacja przeglądarki projektu powinna być bardzo ostrożnie przemyślana w szablonie Revit, aby wszystkie projekty były zorganizowane w przejrzysty i użyteczny sposób. Arkusze i widoki można dodatkowo zdefiniować w szablonie Revit za pomocą nazw i numerów arkuszy. Będzie to zapewniać spójność z nazwami i liczbami we wszystkich projektach. |
![]() |
Jakie korzyści dla projektanta ?
Zwiększyć efektywność
Właściwy szablon Revit Template zwiększa wydajność projektów. Istnieje wiele ustawień i elementów, które można skonfigurować w szablonie Revit. Nie trzeba definiować tych ustawień lub wyposażać projektu elementami za każdym razem. Gdy tworzony jest nowy projekt, korzystanie ze stworzonego wcześniej dedykowanego szablonu architektonicznego jest jednym z najlepszych sposoby na zwiększenie wydajności i kontrolowanie jakości.
Istnieje wiele powodów, aby utworzyć szablon Revit. Czasami jeden szablon może nie odpowiedzieć na wszystkie nasze potrzeby. Wtedy jest potrzeba utworzenia wielu szablonów dla różnych typów projektów lub dla różnych dyscyplin. Głównymi powodami jest utrzymanie standardów i zwiększenie wydajności. Wszystkie elementy składowe opisane w artykule składają się na spersonalizowany szablon architektoniczny Revit. Pozwala on zacząć projekt architektoniczny na każdym etapie projektu.
Ale to nie koniec..
Czy przy tworzeniu standardu biura największym problem nie jest późniejsze utrzymanie go w tej pierwotnej formie?
Z doświadczenienia wiemy, że taki sam problem pojawia się przy każdym standardzie projektowym. Tak samo jest w przypadku szablonu Revit Template. Tworząc szablon AEC dla architektów uważamy, że nieodłącznym jego elementem jest instrukcja, która w usystematyzowany sposób pokazuje jego zawartość, nazewnictwo. Proponujemy sposób modyfikacji, sposób tworzenia nowych elementów oraz duplikowania elementów w celu ulepszania szablonu na własne potrzeby zgodnie ze standardem. Takie działania pomagają także we wprowadzeniu nowych osób do zespołu aby pracowały zgodnie z wytyczonym standardem i pomagały go rozwijać .
Sprawdź nasze nadchodzące webinaria.
Sprawdź webinaria na żądanie.
Skontaktuj się z nami i poznaj warunki otrzymania szablonu AEC Design Revit Template
Katarzyna Szajrych
501-094-251
Katarzyna.szajrych@aecdesign.pl
Ewa Królikowska
516-018-324
Wojciech Fiodorow
508-008-182
Wojciech.fiodorow@aecdesign.pl
Piotr Łapiński
696-988-403
Urszula Godlewska
696-988-614
urszula.godlewska@aecdesign.pl
Chcesz wiedzieć więcej?
Jak przejść z 2D do BIM? Standardy i procedury BIM w biurze projektowym
Transformacja cyfrowa szansą dla budownictwa – wywiad z inż. BIM Wojciechem Kozłowskim
Karty katalogowe mieszkań – autorski generator
Skrypty Dynamo – usługi BIM
Szkolenia on-line z AEC Design
Nowości Revit 2021 – webinar na żądanie