Autorskie narzędzie do analizy nasłonecznienia, które sprawdza spełnienie Warunków Technicznych dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi
Bazując na poprawnym astronomicznym modelu słońca wykorzystywanym w Autodesk Revit przy pomocy specjalnie przygotowanego skryptu Dynamo przeprowadzamy analizę bezpośredniej ekspozycji światła słonecznego na powierzchni okna.
Analiza bazuje na odpowiednio wybranej dacie i jest przeprowadzana w godzinach od 7 do 17, zgodnie z Warunkami Technicznymi.
Punkt pomiarowy na oknie jest dynamiczny – jesteśmy w stanie kontrolować jego położenie zarówno wzdłuż ściany jak i zagłębić się odpowiednio na interesującą nas płaszczyznę w oknie, lub głębokość parapetu, etc. otrzymując odpowiedni wynik bazujący na geometrii ściany, węgarka, nadproża, etc.
Skrypt jako elementy zacieniające może brać pod uwagę wszelkie geometrie „zaznaczone” wartością parametru – dzięki temu możemy wykluczyć z tego zbioru elementy do zignorowania, ale równocześnie dodać np. balkony, które podejrzewamy o wpływ na wynik analizy.
Wynik kilkusekundowej operacji na wybranym oknie zwraca jeden lub więcej przestrzennych trójkątów odpowiadającym otrzymanym zakresom bezpośredniej ekspozycji. Każdy z trójkątów otrzymuje w parametrach informację o początkowej i końcowej godzinie/minutach oraz sumaryczną ilość minut. Do okna dopisana jest suma tych zakresów w minutach. Wszystkie te informacje mogą być zestawione i uwidocznione w etykietach.
W tej wersji skrypt jest zoptymalizowany pod kątem zaawansowanego projektu, wymaga dowolnej rodziny okna w dowolnej ścianie (może być wielowarstwowa, lub składać się z kilku elementów). Wybór konkretnego okna oraz płaszczyzny zewnętrznego lica ściany jest wystarczający żeby zinterpretować wewnętrzną strukturę bez dodatkowych wymogów.
Skrypt może być też dopasowany do pracy na prostych bryłach i próbkowanie w wybranym miejscu na powierzchni bez potrzeby definiowania warstw, grubości, konkretnych okien.
Jesteś zainteresowany powyższym skryptem? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak uzyskać do niego dostęp
Chcesz wiedzieć więcej?
Jak przejść z 2D do BIM? Standardy i procedury BIM w biurze projektowym
Transformacja cyfrowa szansą dla budownictwa – wywiad z inż. BIM Wojciechem Kozłowskim
AEC Design Revit Template – szablon architektoniczny do Autodesk Revit
Karty katalogowe mieszkań – autorski generator
Skrypty Dynamo – usługi BIM
Inżynierowie AEC Design mogą dołączyć do Twojego zespołu projektowego
Konsultacje i wdrożenia BIM
Szkolenia on-line z AEC Design
Plan oparty na osobach, a nie numerach seryjnych
Jak przygotować wymagania BIM, aby model spełnił Twoje oczekiwania? – szkolenie on-line
Koordynator BIM – szkolenie on-line
Nowości Revit 2021 – webinar na żądanie
Wymień licencje wieczyste 1998-2021 na subskrypcje i zaoszczędź 25%
Zdobądź refundację do 85% kosztów zakupu oprogramowania Autodesk