Mechanika

Digitalizacja wsparciem dla innowacji. Jak narzędzia mogą wspierać innowacyjność

 

digitalizacja przedsiębiorstwa innowacyjność

Innowacyjność – najpopularniejsze słowo

Pojęcie innowacji jest obecnie najbardziej popularnym i nośnym hasłem w przemyśle. Jest to słowo-wytrych, pozwalające przekonać każdego, że wyprodukowany towar jest warty zainteresowania ze strony klientów i inwestorów. Innowacyjność jest również odpowiedzią na problemy ze sprzedażą na nasyconych rynkach. Umiejętne przekonanie użytkownika o wartości produktu sprawia, że będzie on bardziej skłonny do zakupu nowszej wersji. Nawet jeżeli towar, który obecnie posiada jest sprawny i w większości spełnia swoje zadanie. Najbardziej dostrzegalne jest to obecnie w szeroko rozumianej branży elektroniki konsumenckiej oraz motoryzacji.

Producenci doskonale rozumieją, że innowacyjność – zarówno w użytych technologiach jak i produktach – pozwala na umocnienie swojej pozycji na rynku. Każdy, kto nie dostrzega zmieniających się trendów i oczekiwań klientów jest skazany na zejście na dalszy plan i przegranie w walce o klienta z konkurencją.

Innowacja nie jedno ma imię

Mówiąc o innowacji należy zdawać sobie sprawę, że jej rodzajów wymieniamy kilka (przynajmniej cztery). Innowacyjne mogą być: produkt, proces, organizacja i marketing. Skupimy się tutaj na dwóch pierwszych rodzajach.

Digitalizacja i wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pozwalają na wdrożenie innowacyjności zarówno do samego produktu jak i procesu jego wytwarzania. Przyjrzyjmy się, w którym kierunku podążają narzędzia pomagające wdrożyć innowację w przemyśle opartym o cyfrowe modele.

Narzędziami wszystkim znanymi od wielu lat są aplikację z rodziny CAD, pozwalające na komputerowe wspomaganie projektowania. Najbardziej znanym jest AutoCAD, będący na rynku od ponad 30 lat. Przemysł jednak nie stoi w miejscu, dlatego od dawna używane są narzędzia CAD 3D, pozwalające utworzyć wierny model urządzenia. Na jego podstawie można wygenerować płaski rysunek wykonawczy. Praca w trzech wymiarach posiada szereg zalet z których najważniejsze to: wierność odwzorowania rzeczywistego urządzenia, prostota tworzenia rysunków wykonawczych pozbawionych błędów i łatwość przechowywania. Firma Autodesk jako lider rozwiązań CAD do branży mechanicznej i architektonicznej ma swoje dedykowane rozwiązania, które od lat spełniają wymagania konstruktorów. Dla mechaniki takim rozwiązaniem jest Autodesk Inventor, dla architektury – Autodesk Revit.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozwiązania te mogą się okazać niewystarczające w dobie rozwijających się firm i szybko zmieniających się wymaganiach klientów. Digitalizacja rozwiązań wychodzi poza ramy pojedynczego biura, pokoju czy firmy. Coraz częściej proces tworzenia produktu jest rozproszony i bierze w nim udział większa ilość osób niż tylko ci, którzy są odpowiedzialni za jego wytwarzanie. Łatwo sobie wyobrazić, że zleceniodawca lub podwykonawca chcą zachować integralność modelu ze swoimi systemami, oraz móc w łatwy sposób wymieniać się danymi ze swoimi kontrahentami.

Era wymiany danych poprzez e-maile odchodzi do lamusa, ponieważ obecnee projekty są bardzo obszerne. Często składają się z setek, a nawet tysięcy pojedynczych plików. Wysyłanie danych za pomocą bezpłatnych dysków sieciowych czy usług transferu plików jest ryzykowne. Nie mamy kontroli nad tym, kto i ile razy pobrał nasz projekt. Nie mamy też pewności, że strona z której usług korzystamy może być godna zaufania i faktycznie usunie nasze poufne dane ze swoich serwerów kiedy będziemy tego chcieli. Know-how firmy jest rzeczą nienamacalną, dlatego należy powierzać swoje dane sprawdzonym podmiotom, ograniczając tym samym ryzyko utraty danych do minimum.

Najnowsze trendy w digitalizacji

Obecnie najbardziej rozbudowanym narzędziami do obsługi cyfrowych modeli są: Autodesk Drive, Autodesk Fusion 360 Team Autodesk BIM 360 Team. W zależności od tego jak kompleksowego rozwiązania poszukuje użytkownik, oraz jak dużą wagę przywiązuje do funkcji współpracy pomiędzy poszczególnymi konstruktorami może wybrać jedną z kilku możliwości.

Jeżeli prosty dysk sieciowy jest rozwiązaniem wystarczającym to Autodesk Drive z pewnością zaspokoi jego potrzeby. Jeżeli istotne są funkcje odpowiedzialne za zarządzanie wersją pliku, kontrola jego użycia czy też możliwość przedstawienia go na zewnątrz z użyciem dedykowanego adresu www to wato zainteresować się bardziej zaawansowanymi od rozwiązaniami od Autodesk. Dla mechaniki będzie ro Fusion 360 Team, dla architektury BIM 360 Team. Posiadają one wszystkie wymienione wyżej funkcje.

Chmura i cyfrowe projektowanie

Platforma współpracy projektowej i dystrybucji danych z innymi będzie niewystarczająca, jeżeli nie będziemy mieć narzędzia pozwalającego tworzyć cyfrowych modeli. Pojawia się potrzeba kompleksowego narzędzia, które pozwoli na wykonanie wielu czynności znanych ze stacjonarnych, dużych programów.

Tutaj z pomocą przychodzi intensywnie rozwijany przez Autodesk Fusion 360. Jest to pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie typu CAD 3D pozwalające na pracę w ramach jednego – opartego o chmurę – narzędzia. Funkcje znane z innych, odrębnych programów zostały sprowadzone do jednego, wspólnego programu pozwalającego nie tylko wykonać model 3D, ale też przygotować animację, przeprowadzić symulację obciążeń i drgań, wyrenderować grafikę czy przygotować ścieżki CAM dla maszyny CNC.

Dzięki użyciu Fusion 360 i narzędziom typu „Team” zespoły mogą nie tylko tworzyć i optymalizować modele, ale też dzielić się nimi między sobą, bez względu na to, gdzie są zlokalizowane. Dodatkowo gotowy projekt może być przedstawiany dowolnej osobie za pomocą przeglądarki internetowej i dedykowanego linku. Aktywność każdego z inżynierów jest rejestrowana dzięki czemu wiadomo, który model był ostatnio modyfikowany oraz kto jest autorem tej zmiany.

Więcej czasu na innowację

Współpraca platform cyfrowych modeli oraz modelera CAD w chmurze pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale też lepiej i optymalniej wykorzystywać możliwości konstruktorów i być bliżej z potencjalnym klientem. Produkty mogą być szybciej wprowadzanie na rynek,  a ich kolejne wersje lepiej odpowiadać na potrzeby klientów. Tylko firmy, posiadające odpowiednie narzędzia o szerokim wachlarzu zastosowań mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu na innowacyjne projekty, bez potrzeby zajmowania się technicznymi ograniczeniami i traceniem czasu na doraźne rozwiązania.

Chcesz, aby Twoja firma stała się bardziej innowacyjna?

Skontaktuj się z nami






Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z zasadami zawartymi w polityce prywatności i do kontaktowania się ze mną w sprawach związanych z działaniami marketingowymi firmy AEC Design Sp. z o.o. Sp. K.