Biuro techniczne

[vc_row][vc_column][vc_column_text]biuro techniczne firma wykonawczaZadaniem działu projektowego w firmie wykonawczej jest weryfikacja otrzymanej od inwestora dokumentacji oraz wsparcie pozostałych działów w kwestiach technicznych. W zależności od rodzaju zamówienia, może to być projekt w różnym stadium zaawansowania. Niezależnie od tego firma wykonawcza musi poradzić sobie z przygotowaniem oferty oraz realizacją budowy.

Trendy w budownictwie zmierzają w stronę projektowania w 3D, ale jeszcze w najbliższych latach można spodziewać się projektów w postaci dokumentacji płaskiej. W takim wypadku istnieją dwie możliwości:

1. Wykorzystanie działu projektowego, który będzie zajmował się przekształceniem modelu płaskiego w trójwymiarowy, oraz przypisanie odpowiednich właściwości elementom modelu. W prawidłowo wykonanym modelu można w łatwy sposób utworzyć zestawienie materiałów, które będzie podstawą do stworzenia kosztorysu. Jednak w przypadku skomplikowanych projektów stworzenie modelu jest czasochłonne, a na przedstawienie oferty jest ograniczony czas.

2. Zlecenie wykonania takiego modelu firmie zewnętrznej. Jednak może się okazać, że zarówno czas jak i koszt takiego przedsięwzięcia mogą uniemożliwić wykonanie oferty w założonym terminie. Przy korzystaniu z tej opcji jest również ograniczona kontrola nad jakością modelu, a zespół musi się z nim na nowo zapoznać.

W ogólnym rozrachunku przekształcanie dokumentacji płaskiej w krótkim czasie stanowi duże wyzwanie, chyba że zrobi się to już po wygraniu przetargu. Wtedy można stopniowo tworzyć model 3D i z niego korzystać. W perspektywie długości trwania dużych inwestycji może to być dobrym pomysłem, jednak należałoby przeanalizować koszt i wysiłek takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnych metod, np. na przykładzie wcześniejszych inwestycji.

  • Navisworks Manage pozwala na weryfikację modelu pod względem spójności i występowania kolizji. Daje to możliwość stałej współpracy z projektantem przez cały okres trwania inwestycji poprzez łączenie poszczególnych części modelu w jedną całość. Dodatkowo bardzo przydatną funkcją jest stworzenie harmonogramu zadań i kosztów w powiązaniu z wizualizacją poszczególnych etapów.
  • Revit jest podstawowym narzędziem do modelowania 3D. Pozwala na wymianę i edycję plików rysunkowych z projektantami oraz wewnątrz działu projektowego, a także na stworzenie siatki punktów z modelu do przeniesienia na plac budowy i vice versa. Umożliwia stworzenie zestawienia elementów modelu i eksport tych informacji do arkusza kalkulacyjnego.
  • AutoCAD dotychczas służył jako podstawowe narzędzie rysunkowe. Może posłużyć w celu wsparcia grupy projektowej podczas obróbki graficznej projektu i przygotowania dokumentacji do wydruku.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]zalozenia  ofertowanie firmy wykonawcze przetarg  REALIZACJA  wnioski powrót[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]