Korzyści z pracy w BIM

[vc_row][vc_column][vc_column_text]korzyści BIM firma wykonawczaWspółpraca z podwykonawcami

Współpraca z zewnętrznymi firmami na jednym obiekcie zmusza do korzystania z podobnych metod działania, aby można było się dobrze porozumieć. Dlatego warto zachęcić wszystkie podmioty do korzystania z darmowych narzędzi umożliwiających odczyt modelu. Takimi narzędziami są np. DWG True View do formatów .dwg, Navisorks Freedom do formatów .nwd oraz A360 Viewer – aplikacja działająca w przeglądarce, która pozwala na odczyt 50 różnych formatów rysunkowych. Oba wymienione programy są dostępne na oficjalnej stronie Autodesk. To nie wszystko – zawsze można podeprzeć się wydrukowanymi rysunkami 2D do rozmów z podwykonawcami oraz do codziennej pracy.

Dlaczego to się opłaca?

Firma musi liczyć się ze zwiększonymi kosztami na początku inwestycji, szczególnie w przypadku pierwszego projektu. Oszczędności będą pojawiać się w trakcie procesu budowy – głównie w postaci zmniejszonej liczby materiałów, poprawek i roboczogodzin. W porównaniu do całkowitego kosztu dużych inwestycji, które często przekraczają 100 milionów złotych, cena oprogramowania nie jest zbyt wygórowana. Samo rozwiązywanie kolizji i dokonywanie poprawek bez użycia BIM może znacznie przekraczać całkowity koszt zakupu licencji i sprzętu komputerowego.

Prześledźmy przypadek przebudowy ratusza w Manchesterze wykonanego w oparciu o BIM*. Dzięki wykorzystaniu modelu do detekcji kolizji oraz stworzenia harmonogramu uniknięto niektóry prac tymczasowych (jak np. ogrodzenia, zabezpieczenia, kontenery), a całkowity czas wykonania projektu zmniejszył się o 9 miesięcy.

Ostatecznie zaoszczędzono:
– 1,2 miliona funtów, które zostały wykorzystane na udoskonalenia budynku
– 200 tysięcy funtów po realizacji z ogólnego budżetu

Jakie są dalsze kroki?

Oprócz zakupu sprzętu i licencji bardzo ważne będzie również przygotowanie personelu do pracy w systemie BIM. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie jednego projektu pilotażowego o średniej skali. Należy wtedy wyznaczyć osobę, która będzie koordynować proces transformacji w firmie i kierować innymi pracownikami. Początkowo z pewnością wystąpią pewne trudności, ale z czasem firma będzie pracować sprawniej. Koniecznie będzie przeszkolenie pracowników do obsługi konkretnych programów oraz wypracowanie pewnych standardów współpracy między działami wewnątrz firmy, a także podczas komunikacji z innymi branżami.

*źródło „BIM for construction clients” Richard Saxon, ISBN 978 85946 607 0[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]zalozenia  BIURO  ofertowanie firmy wykonawcze przetarg  REALIZACJA   powrót[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]