Ofertowanie inwestycji

[vc_row][vc_column][vc_column_text]ofertowanie przetarg firmy wykonawczeObecnie duży odsetek inwestycji przekracza planowany budżet i założony czas trwania. Wynika to głównie z faktu, że firmy składające oferty chcą być jak najbardziej konkurencyjne w stosunku do pozostałych uczestników przetargów. W rezultacie proponowane są nierealne terminy wynikające z nacisków „z góry”. Firmy boją się przedstawić bezpieczniejszy margines, aby nie stracić inwestycji.

Korzystanie z technologii BIM daje przewagę już na tym etapie – dział ofertowy jest w stanie dokładniej oszacować wartość inwestycji i, co za tym idzie, zaproponować lepszą ofertę.

kosztyPodczas  przygotowywania oferty idealnym rozwiązaniem byłoby otrzymanie pełnobranżowego modelu 3D od architekta (lub innej osoby koordynującej). Z modelu można odczytać dane dotyczące rodzaju i ilości zaprojektowanych materiałów. Podczas tego procesu ważne będzie wsparcie ze strony działu projektowego, który będzie pracował nad otrzymaną dokumentacją.

Na przygotowanie oferty firmy mają różny czas, zależny od stopnia skomplikowania inwestycji. Załóżmy następujący scenariusz:

jeśli dostępny jest jedynie projekt w postaci 2D lub tylko koncepcja, to można wykorzystać ten czas na zrobienie zgrubnego modelu, zawierające na przykład samą konstrukcję betonową. W tym przykładzie można odczytać dokładną ilość potrzebnego betonu i, korzystając z doświadczenia, oszacować wartość reszty inwestycji. W ten sposób firma zyskuje pozornie drobną przewagę nad konkurencją, która nie korzysta z BIM. Ale nawet ta drobna przewaga może zadecydować o wygraniu przetargu, ponieważ firma będzie dysponować mniejszym marginesem błędu i będzie mogła zaproponować cenę, której konkurencja (ze względu na opłacalność inwestycji) nie sprosta.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]zalozenia  BIURO  REALIZACJA  wnioski powrót[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]