Własne oznaczenie chropowatości zbiorczej na rysunku 2D w Autodesk Inventor
W niniejszym artykule opisano obejście istniejącego w Autodek Inventor problemu, które będzie pomocne wielu konstruktorom w przypadku wykonywania dokumentacji 2D projektowanych komponentów. Dotyczy ono zgodności oznaczenia chropowatości z normą PN-EN ISO 1302:2002, która mówi, że: „Jeśli na większości powierzchni przedmiotu jest wymagana taka sama struktura geometryczna powierzchni to zaleca się umieszczanie oznaczenia wymagania tej struktury geometrycznej powierzchni na rysunku, w pobliżu tabliczki rysunkowej. Po tym zbiorczym symbolu graficznym, odpowiadającym tej strukturze geometrycznej powierzchni, powinny występować, zapisane w nawiasie: symbol podstawowy, bez innych dodatkowych oznaczeń lub specjalne odstępstwa dotyczące wymagania lub wymagań struktury geometrycznej powierzchni podane w celu oznaczenia wymagań, które różnią się od zbiorczego wymagania struktury geometrycznej powierzchni.”
Norma ta jest obowiązującą normą w Autodesk Inventor jednak użytkowników ogranicza funkcjonalność samego oznaczenia chropowatości, ponieważ w oknie dialogowym istnieje tylko jedna opcja wprowadzania wartości pod jednym symbolem tekstury powierzchni. Nie ma również możliwości zredagowania takiego oznaczenia w adnotacjach (a dokładniej w tekście linii odniesienia) ze względu na ograniczoną liczbę atrybutów do wpisania.
Z pomocą przychodzi jednak opcja „Zdefiniuj/Wstaw symbol szkicu”, czyli coś na kształt bloku, który trzeba ręcznie opracować i zapisać w bibliotece a potem go wywołać i wprowadzać odpowiednie atrybuty.
Generalnie należy wstawić do biblioteki tak opracowany symbol, który będzie zawierał szkic tych symboli czyli oznaczenie chropowatości i nawiasy oraz wartości w postaci właściwości wprowadzanych na żądanie w oknie wyświetlającego się monitu.
Wykorzystaną opcję można z powodzeniem zastosować np. do oznaczenia spoin albo innych schematów często wprowadzanych notatek. Opcja ta pozwoli usystematyzować pracę z rysunkami dokumentacji płaskiej.
Kolejne kroki pokazuje poniższy krótki filmik instruktażowy.
Jesteś zainteresowany ofertą na oprogramowanie lub usługi, a może konsultacjami lub szkoleniami?
Skontaktuj się z naszym działem mechanicznym.
Zbigniew Alejster
696-988-660
Zbigniew.alejster@aecdesign.pl
Ewelina Starszewska
503-191-662
Ewelina.starszewska@aecdesign.pl
Chcesz wiedzieć więcej?
Jestem innowacyjny. Wdrażam Autodesk Vault – pobierz poradnik
Nowości Autodesk Vault 2021
Make Factory Grow – blog technologiczny
Webinaria na żądanie
Cyfrowy bliźniak (digital twin) – zapoznaj się z nim
Szanse dla Przemysłu 4.0 w nowej dekadzie
Nowości Autodesk Inventor 2021
Tworzenie i publikowanie iPart do biblioteki Content Center w Autodesk Inventor
Zmodyfikuj numer katalogowy w zestawieniu komponentów
Przechodzę z 2D do 3D – co wybrać: Inventor czy Fusion 360?
Szybka parametryzacja konstrukcji ramowej w Autodesk Inventor z użyciem iLogic
Podstawowe operacje w Autodesk Inventor na przykładzie modelu felgi
Poznaj 7 trików, które uczynią Twój Inventor interface bardziej przyjaznym