Budownictwo i architektura

Rewolucja BIM czy ewolucja BIM?

Rewolucja BIM dopiero początkiem drogi do budownictwa cyfrowego

Rewolucja BIM. Rewolucja BIM. 

BIM jest z całą pewnością rewolucją z uwagi na to, w jak krókim czasie zmienił całkowicie nasze podejście do myślenia o projektowaniu i budownictwie. Obserwując ryenk i problemy, z którymi się do nas przychodzą klienci widzimy, że korzystanie z jednej, wspólnej bazy danych w środowisku 3D jest już dziś nieuniknione, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji. Biura projektowe potrzebują coraz częściej sięgać po automatyzację i narzędzia usprawniające kolaborację przy projekcie. Dużo większą popularnością też cieszą się nasze usługi pisania skryptów czy dedykowanych aplikacji, które mogą zaoszczędzić całe tygodnie pracy. Bez digitalizacji, którą wnosi ta przełomowa technologia, na pewno te zmiany nie byłyby możliwe.

Zajmując się od lat wdrażaniem tej technologii w firmach w całej Polsce, w AEC Design widzimy, że BIM to jednak przede wszystkim ewolucja prowadząca do budownictwa cyfrowego. Klienci, którzy najwcześniej rozpoczęli z nami drogę digitalizacji wciąż widzą kolejne usprawnienia i pomysły na automatyzację, które można wdrożyć. Otwierają się przed nimi kolejne możliwości takie jak skanowanie 3D z wykorzystywaniem dronów, wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości lub prefabrykacja instalacji. Nowoczesne firmy, które poważnie myślą o swoim rozwoju zbierają dane na temat swojej pracy i wnikliwie je analizują. Na tej podstawie są w stanie zauważyć żmudne i powtarzalne zadania, które są w stanie zautomatyzować, uzyskując tym samym przewagę konkurencyjną. Świadomie planują inwestycje w szkolenie pracowników i dają im narzędzia do zwiększenia swojej efektywności. Praca całych zespołów jest organizowana zgodnie ze standardami zarządzania projektami, dzięki czemu można łatwiej wdrożyć nowego pracownika. Co więcej, jeśli projekt jest przechowywany w chmurze, takie działania mogą mieć miejsce nawet zdalnie. Nowe technologie odpowiadają więc na niezaspokojone zapotrzebowanie wykwalifikowanej kadry na rynku pracy poprzez automatyzację, optymalizację oraz, w razie zwiększonego zapotrzebowania, elastyczne dołączanie zespołów zdalnych.

Zasadnicza zmiana, która jest odczuwalna w firmach, które wdrażają u siebie technologię BIM jest kulturowa. Mocny nacisk na kolaborację i komunikację w projektach, agregowanie danych i wsprowadzenie standardów w procesach biznesowych powodują, że środowisko pracy jest bardziej zintegrowane i połączone. Praca staje się bardziej “inteligentna”, mniej powtarzalna.

 

Czy BIM jest dla wszystkich z branży AEC?

Wdrożenie BIMu, szkolenia i zakup oprogramowania oczywiście szybko zwraca się w większych firmach, które prowadzą kilka inwestycji. Obecnie obserwujemy, że coraz mniejsze firmy świadomie decydują się na dołączenie do rewolucji w budownictwie aby mieć możliwość wykonywania zleceń dla dużych partnerów biznesowych. W biurach projektowych są dedykowane grupy architektów, którzy są w stanie przyjąć zlecenia w tej technologii i wewnętrznie szkolą innych członków zespołu w razie swoich potrzeb. Mniejsi podwykonawcy generalnych wykonawców pracujących w technologii BIM uczą się korzystania z modelu 3D aby ułatwić sobie wykonywanie zadań. Do swoich prac mogą korzystać nawet z darmowych przeglądarek i wciąż czerpać korzyści z pracy w środowisku 3D. Widzimy, że mniejsze firmy z branży AEC już rozpoczynają swoją pracę w BIMie i tempo, w jakim ta technologia zyskuje popularność stale rośnie. Według naszych prognoz, w perspektywie najbliższych 5-10 lat praca w cyfrowym środowisku 3D będzie koniecznym warunkiem do utrzymania się na rynku AEC. Ponadto, BIMem są zainteresowani producenci urządzeń i instalacji, prefabrykatów i wyposażenia wnętrz, którzy zlecają nam budowanie sparametryzowanych bibliotek i autorskich nakładek do projektów w technologii BIM. Dzięki temu czynnie wspierają projektantów pomagając im nasycić model BIM o istotne informacje wymagane przez inwestora.

 

Jak zabrać się za wdrożenie technologii BIM?

Przy wdrożeniu technologii BIM zawsze zachęcamy naszych klientów do postawienia sobie konkretnych, mierzalnych celów do osiągnięcia w określonym czasie. Pomagamy w przygotowaniu Planu Wdrożenia BIM, z angielskiego BIP (BIM Implementation Plan). W trakcie procesu wdrożenia zwykle zauważamy szeroką gamę dodatkowych korzyści, które łączą się i uzupełniają finalną wizję strategii klienta, a po zamknięciu pierwszego etapu wdrożenia, pomagamy wyznaczyć kolejne cele. Wszystko trzeba dopasować do potrzeb firmy i priorytetów. Potrzebne jest też głębokie przekonanie o konieczności zmiany ze strony kadry zarządzającej. Nie ma uniwersalnego przepisu na sukces.

 

Jakie są wymierne korzyści z wdrożenia BIM w firmie?

Korzyści zależą od etapu inwestycji. Choć początkowo potrzebujemy więcej informacji do nasycenia modelu BIM i wymodelowania obiektu w środowisku 3D, ten trud okazuje się niezwykle istotny w dalszych etapach realizacji. Biura projektowe, które dobrze posługują się skryptami i bibliotekami są w stanie sobie zautomatyzować część procesu projektowego. Generalni wykonawcy są w stanie oszczędzić do 30% kosztów budowy dzięki lepszemu planowaniu finansów i czasu. Mamy sygnały od zespołów, które potwierdzają, że komunikacja jest lepsza i udaje się uniknąć wielu nieprzewidywanych dotychczas utrudnień na placu budowy. Inwestorzy mają lepszą widoczność i kontrolę nad ryzykiem – kosztami i czasem. Firmy zajmujące się zarządzaniem budynków mogą już korzystać z bazy danych BIM. Najważniejsze jest pamiętanie o ciągłej, inkrementalnej innowacji, którą można już teraz zacząć wdrażać.

 

Czy są nowe trendy połączone z ideą BIM, o których warto wspomnieć?

Wspieramy ideę i promujemy zmianę proporcji planowania i projektowania inwestycji (obecnie ok. 20%) do budowy (ok. 80%). Chcemy pomóc naszym klientom ogranicznyć czas budowy do 20%. Wiemy, że da się tak przygotować projekt, żeby utrzymanie budowy nie stanowiło dużego obciążenia finansowego. Dzięki takim trendom jak BIM i prefabrykacja widzimy, że liderom rynku uda się to osiągnąć już w ciągu najbliższych 10 lat, także w Polsce. Innym trendem jest wirtualna rzeczywistość, która staje się wymaganą platformą komunikacji między inwestorem a architektem. Ułatwia zrozumienie projektu przestrzennego zwłaszcza tym, którzy nie mają wyobraźni przestrzennej, a chcą zrealizować swoje założenia biznesowe. Ciekawym obszarem jest też połączenie BIMu z Facility Management – dużo nowych zagadnień i wyzwań stoi teraz przed firmami zajmującymi się zarządzaniem budynku, które wchodzą w erę technologii BIM. Takich kierunków, które otiwerają się dla nas jest wiele i musimy stale się rozwijać aby być w stanie oferować najlepsze usługi pokrewne technologii BIM naszym klientom.