Połączenie świata wirtualnego i fizycznego jest coraz powszechniejsze. Trudno się temu dziwić, taka kombinacja daje zupełnie nowe możliwości rozwijania i zarządzania projektem. Wirtualny model procesu lub usługi, nazwany cyfrowym bliźniakiem możemy spotykać w branżach budowlanej czy przemysłowej. Jakie korzyści płyną z jego zastosowania? Czy proces wdrożenia przynosi oczekiwane korzyści?
Początki technologii cyfrowego bliźniaka dosłownie sięgają gwiazd, ponieważ jej prekursorem był nie kto inny, jak NASA. W ramach historycznego projektu Apollo NASA stworzyła bliźniaki dla Modułu Dowodzenia, Modułu Księżycowego i Lunar Rovera. Były one zabezpieczeniem, które miało ułatwić konserwację, wsparcie techniczne czy rozwiązywanie bieżących usterek obiektu, który był fizycznie niedostępny. Obecnie tego typu rozwiązania nie są zarezerwowane wyłącznie dla prekursorów. Rozwój technologii, lepszy dostęp do wiedzy i zaawansowane narzędzia do projektowania sprawiły, że cyfrowy bliźniak jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.
Czym jest cyfrowy bliźniak?
Cyfrowy bliźniak to wirtualny model procesu, produktu lub usługi. W przypadku branży budowlanej jest cyfrową reprezentacją obiektu, odzwierciedlającą geometrię 3D fizycznych komponentów oraz aktualną informację niegraficzną o tych elementach, wykorzystywaną na etapie eksploatacji obiektu budowlanego.
Niezbędne informacje, które zostają wykorzystane na etapie zarządzania obiektem są zapisywane w poszczególnych elementach już na pierwszych etapach projektowych.
Cyfrowy bliźniak, a etapy eksploatacji budynku
Technologia Digital Twin to kompleksowe rozwiązanie sprawdzające się na każdym etapie projektowym. Przykładowo, w projektach budowlanych cyfrowy bliźniak świetnie odnajduje się zarówno podczas projektowania, realizacji, jak i eksploatacji i zarządzania.
Modele powstałe na etapie projektowym cyfrowy bliźniak zawiera wszystkie wytyczne zapisane przez Zamawiającego w postaci Wymagań Wymiany Informacji (ang. Exchange Information Requirements, w skrócie EIR). Na ich podstawie powstają modele projektowe, wykorzystywane do przeprowadzenia koordynacji wielobranżowej, analiz, wygenerowania dokumentacji 2D czy stworzenia precyzyjnych zestawień ilościowych.
Na etapie realizacji cyfrowy bliźniak jest rozbudowywany o nowe informacje, które pojawiły na skutek różnego rodzaju zmian projektowych. Po wykonaniu inwentaryzacji, w przypadku wykrycia rozbieżności pomiędzy elementami zrealizowanymi, a projektowymi do modelu wprowadzone zostają zmiany. Po zakończeniu etapu realizacji cyfrowy bliźniak przechowuje również wszystkie informacje niezbędne zarządcy obiektu na etapie jego eksploatacji.
Na etapie zarządzania budynkiem we wsparciu cyfrowego bliźniaka wykorzystuje się wszystkie zgromadzone wcześniej informacje zamieszczone przez projektantów na etapie projektowania oraz wykonawców na etapie realizacji. Zgromadzone dane pozwalają nie tylko na sprawne zarządzanie obiektem, ale także ułatwiają optymalizację czasu i kosztów wszelkiego rodzaju prac remontowych czy naprawczych.
Korzyści płynące z wdrożenia technologii Digital Twin
Kompleksowe zastosowanie cyfrowego bliźniaka niesie wymierne korzyści na każdym etapie projektowym. Przy czym, należy zwrócić szczególną uwagę na jasne sprecyzowanie wymagań dotyczących naszego cyfrowego bliźniaka już przed rozpoczęciem etapu projektowego, tak by nasza wirtualna reprezentacja obiektu zawierała niezbędne informacje do wykorzystania na etapie eksploatacji. Gdy tak się stanie cyfrowy bliźniak umożliwi:
- łatwiejszy i szybszy dostęp do informacji,
- zwiększenie efektywności zarządzania przy wykorzystaniu automatyzacji,
- ciągłą analizę stanu komponentów na podstawie danych pochodzących z czujników,
- efektywne zarządzanie przeglądami i remontami.
Czym jest cyfrowy bliźniak (digital twin) w budownictwie i dlaczego jest potrzebny w mojej firmie?
Pobierz biuletyn wprowadzający w świat cyfrowego bliźniaka.
W AEC Design pomagamy swoim klientom w stworzeniu cyfrowego bliźniaka na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego poprzez:
- przygotowanie wymagań BIM,
- tworzenie modeli BIM,
- koordynację wielobranżową,
- analizę na podstawie modeli BIM,
- automatyzację procesów,
- dostarczanie i szkolenie z oprogramowania,
- stworzenie platformy do zarządzania na bazie środowiska Autodesk Forge.
Zapraszamy do kontaktu
Katarzyna Szajrych
501-094-251
Katarzyna.szajrych@aecdesign.pl
Ewa Królikowska
516-018-324
Ewa.krolikowska@aecdesign.pl
Wojciech Fiodorow
508-008-182
Wojciech.fiodorow@aecdesign.pl
Piotr Łapiński
696-988-403
Piotr.lapinski@aecdesign.pl
Urszula Godlewska
696-988-614
Urszula.godlewska@aecdesign.pl
Jan Piechnik
696-988-660
Jan.piechnik@aecdesign.pl