Szkolenia,Usługi BIM

“W poszukiwaniu straconego czasu” – Drukowanie w Autodesk Revit

Drukowanie w Autodesk Revit czyli jak literatura, sport motorowy i podstawy programowania pomogą nam w okiełznaniu tworzenia rysunków

„W poszukiwaniu straconego czasu”. Wydawać by się mogło, że sentencja zaczerpnięta wprost z tytułu słynnego quasi-biograficznego cyklu Marcela Prusta nie jest w stanie w żaden sposób przeniknąć do ograniczonego humanistycznie świata inżynierii. Nic bardziej mylnego. Wystarczy podnieść głowę z nad swojego biurka i okazuję się, że większość naszych kolegów i koleżanek zadaje sobie to samo pytanie w kontekście codziennie powtarzalnych czynności nie mających niczego wspólnego z rozwiązywaniem problemów natury inżynieryjnej. Często trudność zadań stojących przed nami wynika jedynie ze skali problemu, a nie jego kompleksowości. A najgorsze co może się przydarzyć – a przydarza się nie rzadko – to powtarzanie tych samych czynności, o których wiemy naprawdę wszystko i jedyne o czym myślimy mając je do wykonania w perspektywie następnego dnia, to co zrobić, żeby się przed nimi wymigać. Tutaj przychodzi z pomocą nieco bardziej techniczna sentencja. Tym razem ze świata motocykli – „Patrz tam, gdzie jedziesz”.

Jeżeli już kolejny raz ktoś przychodzi do nas z prośbą o wydrukowanie „paru rysunków”, a nam zajmuje to 3 godziny, ale nie dlatego, że jesteśmy ułomni albo nie wiemy, jak się to robi tylko dlatego, że w tym przypadku „parę” to zdecydowanie więcej niż 2. To wszystko oznacza, że zadanie jakie stoi przed nami i czeka na rychłe rozwiązanie nie polega na wydrukowaniu tych konkretnych rysunków o które zostaliśmy poproszeni, a stworzenie rozwiązania, które kolejnym razem umożliwi nam uporanie się z wydrukiem w mniej niż 15 min. A nawet jeżeli trwałoby to dłużej to tak czy inaczej pracę będzie wykonywał za nas komputer.

Odpowiedzią na to wszystko co poruszyliśmy powyżej jest Dynamo oraz podstawy programowania – chodź te ostatnie niekoniecznie.

Poniżej informacja z jakich bibliotek należy korzystać, aby stworzyć taki skrypt oraz co my sami musimy przygotować od strony Revit, aby nasz algorytm zadziałał.
Jak wszyscy wiemy – drukujący z Revita – możemy posłużyć się wbudowaną funkcją do definiowania paczek rysunków oraz ustawień strony odpowiadającym tym właśnie paczkom.

Problem pojawia się w momencie tworzenia tych pierwszych. W celu optymalizacji, paczki rysunkowe musimy tworzyć w funkcji wielkości arkusza a nie np. rewizji. Tak aby zestaw przygotowanych przez nas rysunków pasował do aktualnie wybranych ustawień strony.
Powoduje to nic innego jak konieczność kilkukrotnego powtarzania procesu drukowania dla różnych rozmiarów papieru chociażby w obrębie jednej branży, rewizji lub ogólnie pojętego wydania.
Z pomocą przychodzi nam skrypt Dynamo, który w miarę szybko i bez większych problemów jesteśmy w stanie skonstruować w około 1h w sposób analogiczny do skryptu poniższego.
Dodatkowe biblioteki jakich będziemy potrzebowali to: archilab – aby móc skorzystać z node`a o nazwie „Print PDF” którego widzimy poniżej.


To czego musimy dostarczyć skryptowi powinno być przygotowane w takim sam sposób jak przy zwykłym drukowaniu – paczka rysunków odpowiadająca ustawieniom strony. Natomiast to co skrypt zrobi za nas to odpowiednio dopasuje rysunki z paczek do ustawień drukowania, także jedyne co ostatecznie będziemy musieli zrobić – tylko raz – jest wciśnięcie przycisku Run.

Jest to tylko jeden ze skryptów, które stworzyliśmy, aby usprawnić prace i zaoszczędzić czas unikając powtarzalnych czynności. W naszej ofercie mamy również skrypt do Tworzenia i edycji zbrojenia, Generowania kart mieszkań, Analizy nasłonecznienia/zacienienia, Edycji wartości parametrów w Revit przy pomocy Excela i wiele innych.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz w szybki i prosty sposób usprawnić swoją pracę. Na szkoleniu nauczymy Cię techniki pisania skryptów. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą gotowych skryptów lub do współpracy w zleceniu nam napisania ich.

Zapytaj o szczegóły: szkolenia@poczta.aecdesign.pl