Obejrzyj film “Wykorzystaj Zestawienie Okien w Autodesk Revit do sprawdzenia 1/8 powierzchni pomieszczenia”. Przedstawia proste ćwiczenie wykorzysujące możliwości Zestawień elementów, które potrafią raportować informacje o pomieszczeniach, do których są przypisane. W tym przypadku Zestawienie Okien odpowiednio posortowane i uzbrojone w kilka prostych obliczeń jako narzędzie do sprawdzania spełnienia warunku 1/8 powierzchni pomieszczenia.
Przejdź z nami krok po kroku poniższy przykład:
Model w Revit zawiera zaprojektowany podział na docelowe pomieszczenia, w ścianach zewnętrznych okna. Domyślnie wprowadzając poprawną rodzinę okna w model – zewnętrzną częścią okna na zewnątrz budynku. Otrzymamy w zestawieniu domyślnie zestaw informacji w parametrach „From Room”. Do wykorzystania dalej w zestawieniu.
Tworzymy zestawienie Okien
Do zestawienia dodajemy kilka potrzebnych parametrów z kategorii Okna, oraz dwa charakterystyczne z kategorii From Room
Następnie dodajemy jeszcze dwa parametry jako Calculated Value, obliczające swoje wartości za pomocą prostych funkcji na pozostałych parametrach.
- Ustawiamy Sortowanie po numerach pomieszczeń. Wyłączamy opcję Itemize every instance zezwalając na zgrupowanie elementów o wspólnej wartości parametru wybranego sortowania – numeru pomieszczenia.
W zakładce Formatting dla dwóch stworzonych parametrów obliczonych ustawiamy sumowanie wartości w postaci Calculate totals
Tak utworzone Zestawienie Okien pozwoli nam na porównanie dwóch kolumn, gdzie szukamy wartości „okna * 8” mniejszych od wielkości pomieszczenia. Po znalezieniu pozycji, która wymaga interwencji możemy zaznaczyć tę pozycję w zestawieniu. Potem użyć opcji Highlight in Model, która zabiera nas z powrotem na rzut i zaznacza okna w danym pomieszczeniu.
Po powiększeniu lub dodaniu okien w pomieszczeniu możemy znów na zestawieniu podejrzeć czy warunek został spełniony. Niestety ograniczenia związanymi z funkcjonowaniem wielu elementów w jednym wierszu w zestawieniach Revita nie pozwalają na wydawałoby się proste zastosowanie jakiejś reguły podświetlając wartości niespełniające warunku. W przypadku chęci sprawdzenia naszej spostrzegawczości możemy szybko zapisać dane w zestawieniu przez export do pliku .txt. Następnie importując je do arkusza Excel mamy do dyspozycji różne działania na tak „spłaszczonych” danych w zapisanej tabeli. Można oczywiście całe to zagadnienie przenieść do prostego skryptu Dynamo. Skrypt wykonałby kilka działań na danych z okien przynależnych do odpowiedniego pomieszczenia. Dopisał też do niego wnioski z porównania w danym parametrze.
“Wykorzystaj Zestawienie Okien w Revit do sprawdzenia 1/8 powierzchni pomieszcenia” to tylko jeden z wybranych skryptów Dynamo wykonanych przez inżynierów AEC Design.
Sprawdź jakie zagadnienia możemy usprawnić dzięki skryptom Dynamo.
Obejrzyj film “Jak przejść z 2D do BIM?”
Dołącz do naszych webinariów AEC lub webinariów MFG lub obejrzyj webinaria na żądanie
Chcesz wiedzieć więcej?
AEC Design Revit Template – szablon architektoniczny do Autodesk Revit
Karty katalogowe mieszkań – autorski generator
Skrypty Dynamo – usługi BIM
Bezpłatny dostęp do produktów chmurowych – BIM 360, Fusion, AutoCAD
Inżynierowie AEC Design mogą dołączyć do Twojego zespołu projektowego
Konsultacje i wdrożenia BIM
Szkolenia on-line z AEC Design
Plan oparty na osobach, a nie numerach seryjnych
Jak przygotować wymagania BIM, aby model spełnił Twoje oczekiwania? – szkolenie on-line
Koordynator BIM – szkolenie on-line
Nowości Revit 2021 – webinar na żądanie
Wymień licencje wieczyste 1998-2021 na subskrypcje i zaoszczędź 25%
Zdobądź refundację do 85% kosztów zakupu oprogramowania Autodesk