Budownictwo i architektura,News,Usługi BIM

Wykorzystaj Zestawienie Okien w Autodesk Revit do sprawdzenia 1/8 powierzchni pomieszczenia

Obejrzyj film “Wykorzystaj Zestawienie Okien w Autodesk Revit do sprawdzenia 1/8 powierzchni pomieszczenia”. Przedstawia proste ćwiczenie wykorzysujące możliwości Zestawień elementów, które potrafią raportować informacje o pomieszczeniach, do których są przypisane. W tym przypadku Zestawienie Okien odpowiednio posortowane i uzbrojone w kilka prostych obliczeń jako narzędzie do sprawdzania spełnienia warunku 1/8 powierzchni pomieszczenia.

Przejdź z nami  krok po kroku poniższy przykład:

Model w Revit zawiera zaprojektowany podział na docelowe pomieszczenia, w ścianach zewnętrznych okna. Domyślnie wprowadzając poprawną rodzinę okna w model – zewnętrzną częścią okna na zewnątrz budynku.  Otrzymamy w zestawieniu domyślnie zestaw informacji w parametrach „From Room”. Do wykorzystania dalej w zestawieniu.

Model w Revit zawiera zaprojektowany podział na docelowe pomieszczenia, w ścianach zewnętrznych okna

Tworzymy zestawienie Okien

Zestawienie okien w programie Revit

Do zestawienia dodajemy kilka potrzebnych parametrów z kategorii Okna, oraz dwa charakterystyczne z kategorii From Room

dodanie parametrów z kategorii Okna

Dodajemy parametrny dwa charakterystyczne z kategorii From Room

 

Następnie dodajemy jeszcze dwa parametry jako Calculated Value, obliczające swoje wartości za pomocą prostych funkcji na pozostałych parametrach.

dodajemy jeszcze dwa parametry jako Calculated Value

dodajemy jeszcze dwa parametry jako Calculated Value 1

  1. Ustawiamy Sortowanie po numerach pomieszczeń. Wyłączamy opcję Itemize every instance zezwalając na zgrupowanie elementów o wspólnej wartości parametru wybranego sortowania – numeru pomieszczenia.

Sortowanie po numerach pomieszczeń

W zakładce Formatting dla dwóch stworzonych parametrów obliczonych ustawiamy sumowanie wartości w postaci Calculate totals

dla dwóch stworzonych parametrów obliczonych ustawiamy sumowanie wartości w postaci Calculate totals

 

Tak utworzone Zestawienie Okien pozwoli nam na porównanie dwóch kolumn, gdzie szukamy wartości „okna * 8” mniejszych od wielkości pomieszczenia. Po znalezieniu pozycji, która wymaga interwencji możemy zaznaczyć tę pozycję w zestawieniu. Potem użyć opcji Highlight in Model, która zabiera nas z powrotem na rzut i zaznacza okna w danym pomieszczeniu.

utworzone Zestawienie Okien pozwoli nam na porównanie dwóch kolumn, gdzie szukamy wartości „okna * 8” mniejszych od wielkości pomieszczenia

 

Po powiększeniu lub dodaniu okien w pomieszczeniu możemy znów na zestawieniu podejrzeć czy warunek został spełniony. Niestety ograniczenia związanymi z funkcjonowaniem wielu elementów w jednym wierszu w zestawieniach Revita nie pozwalają na wydawałoby się proste zastosowanie jakiejś reguły podświetlając wartości niespełniające warunku. W przypadku chęci sprawdzenia naszej spostrzegawczości możemy szybko zapisać dane w zestawieniu przez export do pliku .txt. Następnie importując je do arkusza Excel mamy do dyspozycji różne działania na tak „spłaszczonych” danych w zapisanej tabeli. Można oczywiście całe to zagadnienie przenieść do prostego skryptu Dynamo. Skrypt wykonałby kilka działań na danych z okien przynależnych do odpowiedniego pomieszczenia. Dopisał też do niego wnioski z porównania w danym parametrze.

Po powiększeniu lub dodaniu okien w pomieszczeniu możemy znów na zestawieniu podejrzeć czy warunek został spełniony

 

“Wykorzystaj Zestawienie Okien w Revit do sprawdzenia 1/8 powierzchni pomieszcenia” to tylko jeden z wybranych skryptów Dynamo wykonanych przez inżynierów AEC Design.

Sprawdź jakie zagadnienia możemy usprawnić dzięki skryptom Dynamo.

Obejrzyj film “Jak przejść z 2D do BIM?”

Wypełnij formularz, aby uzyskać dostęp do treści

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z zasadami zawartymi w polityce prywatności i do kontaktowania się ze mną w sprawach związanych z działaniami marketingowymi firmy AEC Design Sp. z o.o. Sp. K.

Dołącz do naszych webinariów AEC lub webinariów MFG lub obejrzyj webinaria na żądanie

Chcesz wiedzieć więcej?

AEC Design Revit Template – szablon architektoniczny do Autodesk Revit
Karty katalogowe mieszkań – autorski generator
Skrypty Dynamo – usługi BIM
Bezpłatny dostęp do produktów chmurowych – BIM 360, Fusion, AutoCAD
Inżynierowie AEC Design mogą dołączyć do Twojego zespołu projektowego
Konsultacje i wdrożenia BIM
Szkolenia on-line z AEC Design
Plan oparty na osobach, a nie numerach seryjnych
Jak przygotować wymagania BIM, aby model spełnił Twoje oczekiwania? – szkolenie on-line
Koordynator BIM – szkolenie on-line
Nowości Revit 2021 – webinar na żądanie
Wymień licencje wieczyste 1998-2021 na subskrypcje i zaoszczędź 25%
Zdobądź refundację do 85% kosztów zakupu oprogramowania Autodesk